Aktuálně

„Hele Jirka!" aneb Buď safe online na výletě v Hostinném

Rodiče Bezpečnost Tipy Učitelé
„Hele Jirka“! aneb Buď safe online na výletě v Hostinném
David Mičke
David Mičke 18. 11. 2019
5 min. čtení
Tým Buď safe online objíždí základní školy a pomáhá s online bezpečností už přes rok. Na konci října jsme dorazili na ZŠ Karla Klíče v Hostinném a zájem o workshop Jirky Krále s Julkou Szymanskou byl obrovský.

        CTA rodiče

„Tak kde už je?“, ptá se netrpělivě jeden ze školáků.

V zaplněné sportovní hale v Hostinném sedí bezmála 200 dětí, které natěšeně čekají na příjezd týmu Buď safe online a Jirky Krále.

Příští workshop budeme mít v Praze, přihlaste svoji školu a tým Buď safe online s Jirkou Králem za vámi možná dorazí!

Žáci neklidně sedí, paní učitelky je semtam musí mírně usměrnit slovy nebo přísnými pohledy.

Jediným vstupem do prostorného  sálu jsou široké dvoukřídlé dveře, ke kterým se upírá zrak většiny přítomných. Kdykoliv se za dveřmi ve vstupní hale objeví jakýkoliv pohyb, mezi školáky to vzrušeně zašumí. Nejčastěji takové pozdvižení budí nervózně přecházející paní vrátná.

PEP05094

Už je to ale tady. Jirka Král se zástupci Buď safe online a Avastu dorazili.

„Hele Jirka!“ začnou se děti překřikovat, když skrz dveře zahlédnou očekávanou online celebritu.

Vemte si návleky

Poté, co tým BSO po příjezdu provede nezbytné přípravy pro zahájení workshopu a Jirka s Julkou jsou po krátké poradě nachystaní předstoupit před napnuté publikum, do všeho vstoupí ještě paní vrátná.

„Vemte si ty návleky, jestli tam půjdete v botách,“ řekne nekompromisně, zatímco se hala otřásá při skandování „JIRKA, JIRKA, JIRKA“.

PEP05072

A Jirka s celým týmem musí do návleků – nebo naboso.

Otvírají se dveře, publikum bouří a workshop v Hostinném může začít.

Slovo si jako první bere Jirka a když zjišťuje, že to s „ochraptělým“ mikrofonem nepůjde, publikum tvořené hlavně žáky prvního stupně se nebývalé ztiší a pozorně poslouchá.

Jakmile něco dáte na net, už to nesmažete

Když se mají žáci přihlásit, kdo používá nějakou sociální síť, zvednou ruku snad všichni. Jak se ale Jirka zeptá, komu už bylo 13 let, což je spodní limit pro vytvoření profilu na většině sítí, ruce spadnou drtivé většině a na tvářích se objeví rošťácké úšklebky. Jirka s Julkou ale s úsměvem pokračují a dávají další tipy, jak si zachovat v online světě pevnou půdu pod nohama.

 „Jakmile něco dáte na net, už to nesmažete,“ řekne dětem Jirka a publikem to jen zašumí.  Sehrané duo pokračuje a varuje třeba před nedostatečným zabezpečním profilů, kybernetickými hrozbami, jako jsou phishing nebo ransomware, ale také nepřiměřeným časem stráveným online.

PEP05206

Samotnou kapitolou, které workshop Buď safe online nemůže opomenout, je pak seznamování, k němuž je také třeba přistupovat opatrně. V online prostoru se totiž s pomocí falešných profilů snadno skryjou ti, co by mohli zneužít získané důvěry.

K tématu kromě toho patří krádeže identity, profilů na sociálních sítích a k nim navázaných údajů (např. k platební kartě), což může vést i ke ztrátě peněz.

Bacha na seznamování online

Povídání Jirky s Julkou semtam přeruší zvídavý dotaz z publika, a že takových v Hostinném bylo. Žáci si každopádně odnesli řadu cenných poznatků.

 „Dozvěděl jsem se, že nás mohou hackovat i přes wifinu,“ říká dvanáctiletý Pavel a dodává, že ani nevěděl, že ho někdo teoreticky může sledovat přes kameru v telefonu.

Stejně starý Dominik připomíná, že rizika představuje i online hraní. „Může to být nebezpečné, někoho potkáme a myslíme si, že to bude náš kámoš, pak se s ním ale sejdeme a může to být nějaký úchyl. Takže si máme nejdřív ověřit, jestli ten člověk je tím, za koho se vydává,“ řekl Dominik

PEP05253

Třídy se pomalu řadí před stolkem a Jirka začíná svůj podpisový maraton proložený chvilkami pro společné fotografie.

„Nepředbíhej!“ volá jeden z dozorujících učitelů na školáka, který se s úsměvem lišáka snažil dostat o několik míst vpřed. Jiní si nedali říct a museli v dlouhatananánské frontě až úplně dozadu.

„Podpis, nebo selfie, vyber si,“ říká Jirka jednomu z žáků, co by býval nabral podpisy snad pro celou rodinu.

Na poučování rodičů a učitelů jsou alergické

Fronta jako by se snad ani nezmenšovala. Jen aby Jirkovi z těch podpisů neodpadla ruka.

Školáci ve frontě se mezitím dále svěřují, co všechno se dozvěděli. Jedenáctiletého Lukáše workshop například podnítil zabezpečit si účty na sociálních sítích lépe. Desetiletá Amálka pak bude mnohem opatrnější s tím, jaké fotky na internet dává.

PEP05514

„Neměl bych na sociálních sítích uvádět, kde bydlím, kdy budu sám doma anebo kolik mi je,“ říká jiný Lukáš, kterého Buď safe online nalákalo na svůj workshop. Laura ze stejné třídy pak s ruměncem na tváři přiznala, že se přišla jen podívat na slavného Jirku Krále.

Ať je to jakkoliv, většina dětí si z povídání s Buď safe online odnesla spoustu informací, co pro ně v online prostředí můžou být zásadní.

A přitakává tomu i ředitel tamní školy Jaroslav Sogel, který si myslí, že taková forma vzdělávání může být pro děti mnohem efektivnější.

„Byly tam praktické rady, jak se na internetu chovat. Děti to většinou slyší od nás učitelů a od rodičů, ale moc nás neberou. My je neustále poučujeme a ty děti už jsou na to alergické.

To na tým Buď safe online děti očividně alergické nejsou. Další workshop budeme mít v Praze a i vaše škola může být tou vyvolenou!