Kyberbezpečnost

Za bezpečnější rok 2020! Co by každý rodič měl vědět?

Rodiče Bezpečnost Učitelé
David Mičke
David Mičke 31. 12. 2019
3 min. čtení
Buď safe online uzavírá další rok a pevně věříme, že 2020 bude ještě bezpečnější! Jak na to? Vybrali jsme několik myšlenek z konference Dítě v síti, kde jsme se potkali s dalšími experty z oboru, abychom na závěr roku sdíleli poznatky z oblasti kyberbezpečnosti.

„Vystupte z komfortní zóny a jděte na sítě,” vyzvala Julka Szymanská na konferenci Dítě v síti 2019.

Setkání odborníků věnujících se online bezpečnosti nabídlo neskutečné množství pozoruhodných poznatků z praxe. Právě v apelu, který rodičům adresovala expertka BSO a Avastu, se víceméně všichni shodli.

Tady je pár zásadních myšlenek a citátů, které každému rodiči pomohou udělat dětský online svět v roce 2020 alespoň o něco bezpečnější.

 

„Rodič je ten, který dětem technologii do ruky dává a ten, co by je měl naučit, jak s ní zacházet.“

Marie Mališková, O2 Chytrá škola

 

„Klíčový argument, který rozhoduje o tom, proč by děti měly mít přístup k internetu a technologiím, je mentální připravenost. Rodiče o ní musí přemýšlet a mít zodpovědnost za to, kdy svému dítěti ten ‚řidičák‘ dají.

Taťána le Moigne, CEO Google ČR
 

„Nenechávejte děti na internetu bez dozoru.”

Vít Klusák, režisér dokumentu „V síti”.

V dokumentu, který česká kina uvedou koncem února, Klusák s režisérskou kolegyní Barborou Chalupovou odhaluje internetové sexuální predátory a jak snadno se nezletilé děti mohou stát jejich oběťmi. Na film naváže i vzdělávací kampaň pro školy podpořená Buď safe online.

 

„Zahrajte si hru, kterou chcete dát dítěti do rukou.“

Lidija Zavoralová, spisovatelka & autorka série knih „Říše za monitorem”

 

„Internet je veřejný prostor, ne soukromý. (...) TikTok se za dva roky dostal na miliardu uživatelů, rodiče o něm ale nic neví. Velký problém. (...) Současné sociální sítě milují mizející obsah.”

Daniel Dočekal, publicista & mediální odborník 

 

Na konferenci dále vystoupil CEO Microsoft ČR, Rudolf Urbánek, který také upozorňoval na aktuální hrozbu sexuálního obtěžování online a potřebu lepší digitální gramotnosti. O hodnotách v digitální éře pak mluvila eurokomisařka Věra Jourová.

Kompletní seznam řečníků a témat jejich promluv, najdete na webu Flowee.cz, k dispozici jsou i videa ze všech prezentací.

Vedle pozoruhodných postřehů k bezpečnosti na sítích konference přinesla i několik malých osobních příběhů. Táňa le Moigne, šéfka Google ČR, třeba přiznala, že její syn dostal první chytrý telefon až v 15 letech, navíc poděděný. 

Setkání odborníků bojujících za bezpečnější online svět také nabídlo data z několika výzkumů. O tom, který nedávno vydalo Buď safe online s Avastem, si můžete přečíst v našem blogu

Štastný a bezpečný rok 2020!