Aktuálně

Kniha Dítě v síti učí zodpovědnosti děti i rodiče

socialní sítě Rodiče online Bezpečnost Tipy Učitelé
Kniha Dítě v síti učí zodpovědnosti děti i rodiče
David Mičke
David Mičke 18. 9. 2019
3 min. čtení
Jak na Dítě v síti? Stejnojmenná kniha vznikla ve spolupráci Flowee, Daniela Dočekala a spol. Publikace je praktickým průvodcem pro bezpečný život v zasíťovaném světě. K tématu se váže také Flowee zažehnutá iniciativa #denoffline.

Zorientovat se ve stále se měnícím digitálním prostředí je oříšek pro děti i dospělé. „Snaha pomoci těm, co v souvisejících tématech tápou” byla hlavní motivací pro sepsání knihy Dítě v síti.

„Rodiče se dozví, jaká rizika dětem (na internetu) během dospívání hrozí. Jak tato rizika řešit, na co si dát pozor, jak nastavit aplikace či mobily. Kniha je v první polovině velmi praktickým návodem, co začíná prakticky od narození dítěte a končí u důchodového věku, druhá část se pak digitálním světem zabývá z více filosofického pohledu,” říká Daniel Dočekal, mediální odborník a jeden z autorů knihy. Obsah publikace zároveň doplňuje Dočekalův web chrlící tipy pro současnou digitální epochu.

        CTA rodiče

Nelehký úděl rodičů

Na knize Dítě v síti se dále podíleli Anastázie Harris, Jan Müller a Lubomír Heger. Za publikací stojí internetové vydavatelství Flowee, které provozuje stejnojmenný web, jenž se tematice bezpečnosti na sítích oddaně věnuje.

„Pro děti je mobil a online něco zcela přirozeného a zároveň jde o prostředí záměrně vytvořené, aby pohlcovalo, přitahovalo a vyvolávalo závislost. Ve výsledku čeká rodiče nelehký boj,” myslí si Dočekal.

A jak se vyvíjejí rizika, která na mladé cestovatele digitálním světem číhají?

„V předškolním věku a na začátku školního věku je to spíš otázka omezení nadměrného trávení času s displejem. Někde v třetí až čtvrté třídě se objeví sociální sítě, nová věc k řešení. Vedle trávení času s mobily či v počítačových hrách je pak třeba začít hlídat, s kým děti komunikují nebo zda je někdo nechce okrást,” popisuje zmíněný mediální odborník s tím, že mezi další hrozby, kterým rodiče s dětmi musí čelit, jsou negativní dopady sociálních sítí na psychiku, kyberšikana či krádeže osobních údajů a souborů.

Je fajn být na sítích

Přesto je třeba říct, že sítě jsou moc fajn, jak pro děti, tak rodiče, a ne vše je jen černé.

Internet je podle Dočekala „studnice informací v písemné, obrazové i video podobě a fantastický komunikační nástroj”. Kniha Dítě v síti má být jedním z nástrojů, jak si toho světa bez obav užít, stejnou snahu má ostatně tým Buď safe online.

„Za pár let bychom rádi vydali Dítě v sítí 2.0. Právě proto, jak už bylo řečeno výše, že se digitální svět hodně mění,” dodává Dočekal a připomíná, že je zdravé se od digitálního světa čas od času úplně odpojit. Třeba 21. září na #denoffline. 

A pokud vás kniha Dítě v síti zaujala, rovnou si ji můžete objednat