Sociální sítě

Kyberšikana

Kyberšikana

Kyberšikana bolí

Kyberšikana je elektronická forma klasické šikany. Šikanující lidé k ní používají e-mail, sociální sítě či anonymní textové zprávy. Může mít podobu vyhrožování, ponižování nebo sdílení obsahu, který zahanbuje vaše dítě před ostatními. Určitě si dokážete představit, jak to musí být nepříjemné. Pokud si myslíte, že je vaše dítě šikanováno nebo že šikanuje ostatní, promluvte si s ním. Níže se dozvíte pár rad, jak na takový rozhovor:
- Vyslechněte si dítě a berte jej vážně. Záleží tu na vašem dítěti, ne na vás. Věnujte mu potřebný čas a prostor.
- Poskytněte mu bezpodmínečnou podporu. Vaše dítě si to možná nemyslí, ale je dostatečně silné, aby se s kyberšikanou dokázalo vypořádat. Poskytněte mu veškerou podporu a pomozte mu uvědomit si, že se se svými potížemi dokáže s vaší pomocí vyrovnat.
- Najděte spolu řešení. Vymyslete, jak budete postupovat. Začněte tím, že si vyslechnete, jak se už dítě zkoušelo bránit. Šikanující si někdy neuvědomují, že svým chováním ubližují, a stačí je požádat, aby přestali. Jindy stačí šikanující zcela ignorovat a oni postupně přestanou. Pokud však v šikaně budou pokračovat, můžete je zablokovat nebo nahlásit správcům příslušných webových stránek či sociálních sítí.

  • Téměř 43 % dětí už někdy bylo šikanováno online. Jedno ze čtyř dětí bylo šikanováno více než jedenkrát.

  • Dívky jsou zhruba dvakrát častějšími oběťmi i pachatelkami kyberšikany než chlapci.